Migranti, utečenci, cudzinci...

Migrant je osoba, ktorá opustí jednu krajinu a presťahuje sa do inej krajiny po dobu minimálne na obdobie troch mesiacov. Výnimkou dôvody ako dovolenka, návštevy známych, pracovné cesty a podobne. Migrant sa pre krajinu svojho pôvodu stáva emigrantom a pre prijmaciu krajinu zase imigrantom. Slovenský právny poriadok nepoužíva pojem migrant, ale cudzinec.

OSN rozlišuje dve skupiny migrantov a to na základe dĺžky pobytu. Za krátkodobého migranta sa považuje osoba, ktorá sa sťahuje do inej krajiny ako krajina jej trvalého pobytu po dobu najmenej 3 mesiacov a zároveň kratšej ako jeden rok. Dlhodobý migrant je osoba, ktorá sa sťahuje do inej krajiny ako krajina jej trvalého po dobu minimálne jedného roka.

V súvislosti s migráciou, o ktorej sa môžete viac dočítať v našom predchádzajúcom článku, sa môžem stretnúť s viacerými kategóriami migrantov. Na doplnenie uvádzame kategórie ako ekonomický migrant a environmentálny migrant. Ekonomický migrant je osoba migrujúca z ekonomických dôvodov. Dôvodom sú tak lepšie životné alebo pracovné príležitosti. U drvivej väčšiny ekonomických migrantov sa tak deje legálnym spôsobom migrácie. 

Veľmi aktuálnou v súvislosti s globálnou zmenou podnebia sa stáva environmentálna migrácia. V takomto prípade sa jedná o dočasný alebo trvalý presun obyvateľov z územia, ktoré je zasiahnuté náhlymi alebo progresívnymi zmenami prostredia, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ich život alebo životné podmienky. Príkladom sú dlhé suchá, povodne alebo zvyšujúca sa hladina oceánov a podobne. Environmentálni migranti sú tým nútení opustiť svoje obvyklé domovy, či už dočasne alebo natrvalo. Migrovať môžu do inej časti svojej krajiny alebo do zahraničia. 

 

O živote mladého migranta sa možno dozvedieť z tohto videa.

 

Cudzincom je každý, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky. Cudzincami sú aj občania členských štátov EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarskej konfederácie.

Utečencom je osoba, ktorá má opodstatnené obavy z prenasledovania z rasových, náboženských, národnostných a politických dôvodov alebo pre príslušnosť k určitej sociálnej skupine. Pre tieto obavy sa nemôže alebo nechce vrátiť do krajiny pôvodu, ani využiť ochranu tejto krajiny. V slovenskom právnom poriadku bol pojem utečenec nahradený pojmom žiadateľ o azyl a azylant.

Azylant je teda cudzinec, ktorý splnil kritériá Dohovoru o právnom postavení utečencov (Ženevského dohovoru). Je utečencom, ktorému bola poskytnutá medzinárodná ochrana vo forme azylu. Aby Ministerstvo vnútra SR udelilo cudzincovi azyl, tak musí spĺňať kritériá Ženevského dohovoru a zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle.

Žiadateľ o azyl je tak štátny príslušník inej krajiny alebo osoba bez štátnej príslušnosti, ktorá na útvare Policajného zboru SR vyhlási, že žiada o azyl na území Slovenskej republiky.

Azyl predstavuje formu ochrany pred prenasledovaním. Je poskytovaná osobe uznanej za utečenca podľa Dohovoru o právnom postavení utečencov. Azyl udeľuje krajina, v ktorej oň utečenec požiadal. V SR rozhoduje o udelení azylu Migračný úrad Ministerstva vnútra SR. Azyl možno udeliť aj z humanitných dôvodov. Na tento druh azylu však nie je právny nárok. Túto formu ochrany udeľuje aj na účely zlučovania rodín.

O dôvodoch pre migráciu sa možno dozvedieť viac v tomto videu.

Zdroj: Aj my sme tu doma, IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu