Žuvací tabak a snus – nenápadný, no účinný
Počas našej dlhoročnej práce s mládežou sa stretávame aj s rôznymi druhmi drog či už zakázaných alebo tolerovaných. Najčastejšie sa stretávame s alkoholom, marihuanou či nikotínovými výrobkami. Okrem fajčenia cigariet je to veľmi často aj užívanie žuvacieho tabaku alebo snusu. Je približne rovnako časté, avšak menej nápadné, keďže sa aplikuje pod vrchnú peru, kde ho zvyčajne nie je vidno. Užívateľ od neho tiež nesmrdí a môže ho užívať takmer hocikde a hocikedy.
Žuvací tabak poznáme najmä ako malé vrecúška, ktoré sú plnené namáčaným tabakom, ktorý obsahuje množstvom prímesí obsahujúcich nebezpečné a škodlivé látky. Sú to napríklad nitrosamíny a karcinogény, ktoré sú možným spúšťačom mnohých druhov rakoviny. Existuje množstvo značiek a druhov žuvacieho tabaku. Typické pre užívateľov žuvacieho tabaku je časté odpľúvanie slín, práve kvôli uvoľňovaniu spomínaných prímesí.
Snus poznáme podobne ako žuvací tabak ako malé vrecúška. Na rozdiel od žuvacieho tabaku však neobsahujú tabak, ale syntetický nikotín, ktorého súčasťou sú tiež zdraviu škodlivé prímesi. Užívatelia snusu neodpľúvajú sliny ako užívatelia žuvacieho tabaku, pretože snus nie je máčaný ale pasterizovaný parou. Štúdie ukazujú, že snus je tak „najzdravší“ variant užívania nikotínu.
Závislosť, ktorej sa len ťažko zbavuje
Žuvací tabak či snus majú spoločné to, že obsahujú nikotín, ktorý je návykový. Vstrebáva sa cez ústnu sliznicu a preniká postupne až do mozgu, v ktorom sa vytvára závislosť rovnako ľahko ako pri fajčení. Dokonca ľahšie, pretože obsahuje nikotínu omnoho viac ako bežná cigareta, a to až 5-násobne. Závislosť od tabaku je zaradená do Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Nikotín spĺňa kľúčové kritériá pre návyk alebo závislosť, vrátane nutkavého a neželaného užívania či opakovaným pokusom skončiť.
Prečo je škodlivý?
Napriek tomu, že žuvací tabak a snus spôsobujú rakovinu pľúc najmenej zo všetkých nikotínových výrobkov, môžu spôsobiť množstvo iných druhov rakoviny – ďasien, pažeráka, pankreasu, obličiek, žalúdka,… – a tiež mnohé iné závažné ochorenia. Tieto výrobky spôsobujú zvýšené vytváranie zubného kazu a paradentózy, ale aj život ohrozujúce srdcovo-cievne ochorenia. Nebezpečná je tiež možnosť predávkovania, keďže sú oveľa silnejšie ako napr. cigarety. Niektorí užívatelia dokonca užívajú dva “vankúšiky” naraz, aby ich pery vyzerali symetricky a nebolo vidno, že ich majú aplikované.